Nem mindennapi koncertélménynek lehettek tanúi azok, akik november 6-án ellátogattak az A38 hajó gyomrába. Ugyanis Jojo Mayer Depart nevű jazz formációja tette nálunk tiszteletét. Állak a földön, agyak eldobva. Jojo Mayer svájci származású zenész, aki mindössze két éves volt, amikor már inkább dobfelszerelést választotta G. I. Joe helyett, mostanában pedig New Yorkban tevékenykedik a legaktívabban, ahol a Nagy Alma underground szcénáját erősíti javarészt a Prohibited Beats nevű projektjével. Neve ismerősen csenghet azok számára is akiket (még) nem érintett meg a jazz, ugyanis alapembere Nerve formációnak, akik a drum and bass világában tesznek szert egyre nagyobb elismertségre. Jojo Mayerről érdemes még tudni néhány dolgot: amellett, hogy dobos körökben valóságos félistenként tarják számon, azon kivételes zenészek közé tartozik, akik alapvetően autodidakta módon, tehát "magukat tanítva" jutottak a legmagasabb körökbe.
Igazságtalan lenne megfeledkezni a zenésztársakról, hiszen nem kevésbé jelentős muzsikusnak számítanak. Ők szintén alpesi származásúak, a bőgős Heiri Känzig svájci, míg a szaxofonos Harry Sokal osztrák. Sokal, mint a Vienna Art Orchestra oszlopos tagja nemrégiben az év zenésze lett Ausztriában, Heiri Kanzig pedig szintén tagja volt a Vienna Art Orchestranak, sőt egyszer még az év bőgősének is választották a "Jazz and More" magazin olvasóinak szavazata alapján.
Körülbelül kilenckor léptünk a fedélzetre, akkor még javában játszott Moór Bernadett formációja, akik sajnos nem hagytak túl mély nyomot a jazz talaján. Talán nem is a zenészi teljesítménnyel volt a baj, mert a swing muzsika tud nagyon kellemes hallgatnivaló is lenni, de az énekesnő, aki nem kisebb popzenei zsákutcában csillogtatta tehetségét, mint a Bestiák, kifejezetten lerontotta az élményt. Szerencsére nem erőltették sokáig, visszatapsolás talán nem is volt.
Már az átszerelés közben látszott, hogy ki is lesz a fő attrakció Jojo dobfelszerelése előtt, mint a jó tanuló diákok úgy sűrűsödtek a kíváncsiskodók. Legtöbbjüknek minden bizonnyal volt némi köze a ritmushangszerek világához, látva a sok összesúgást és mutogatást a dobfelszerelés egyes elemeire.
Aki nem ismerte a Depart-ot, vagy csak annyit tudott róluk, hogy kortárs jazzt játszanak az alpesi folk elemeivel fűszerezve, talán valami elvakult free jazz-re számított némi jódlival kiegészítve. Az előítéleteim szerencsére nem igazolódtak. Habár elsősorban Jojo neve vonzott az A 38-ra a hallottak rendkívül kellemes csalódást okoztak. Természetesen jazz-t hallhattunk, de tartózkodtak a bejáratott sémáktól és a túlburjánzó improvizációktól is, amik szinte csak szakavatottakat érintik meg mélyebben, Ha lehet ezt mondani fogyasztható, és mindenki számára befogadható zenével szembesültünk. A zene magját leginkább Jojo virtuóz dobolása, illetve Sokal sokszor éteri magasságokba effektezett szaxofonjátéka adta.
Emellett muszáj kiemelni a Heiri Kanzig bőgős játékát. A koncert elején szinte háttérfigurának tűnt, hozta, amit megkívánt a zene, nem többet nem kevesebbet. Valamelyik szólókiállás után – ami nem kevésbé volt lehengerlő- belecsapott egy igazi bólogatásra késztető blues témába, amibe szép lassan a többiek is belekapcsolódtak, aztán persze széttekerték az egészet. Jojo Mayer játéka, látványa rendkívüli élmény még a laikus hallgatónak is. Kevés zenészről mondható el -legyen bármilyen jól képzett-, hogy valósággal együtt él a hangszerével. Mozgása amellett, hogy a végletekig kimunkált, mentes volt bármiféle iskolás, mechanikus jellegzetességtől. Azt hiszem, aki ott volt és látta óriási élménnyel gazdagodott.
Végezetük egy koncertfelvétel tőlük, azaz a Depart-tól.
Nincs hozzászólás.
„A zene politikailag gyanús dolog”
(Settembrini)
A világ legjobb zenéi. - A fusion jazz-től a thrash metalig. Nehézzene. Nem könnyű.
a capella (4), after crying (2), ajánló (17), akusztikus (2), antizene (2), bailey (2), basszus (3), beatbox (5), beszámoló (3), blues (4), borlai (5), cselló (2), django reinhardt (2), dob (9), dreamtheater (3), dufour (2), erik mongrain (2), feldolgozás (2), freestyle (2), gépzene (2), gitár (16), jacko (2), jazz (4), jojomayer (3), klasszikus (4), klb (3), koncert (4), lapszemle (8), lukácspeta (2), lukács peta (3), michael jackson (2), mol jazz fesztivál 2009 (5), mozart (2), nagyjános (2), népzene (2), pénteki zenész (53), pejtsik péter (2), pink floyd (2), richard bona (2), soad (2), studio percussion (2), sungha jung (2), tommy emmanuel (2), vadrum (2), variációk (5), vedres csaba (2), zene szemeinknek (3), zongora (2)
© 2008-2021, IGEN